RÝMA  INFORMACE KE ZDRAVOTNÍMU STAVU DÍTĚTE V MATEŘSKÉ ŠKOLE
(konzultováno s lékařem – pediatrem)

Dítě zpravidla může být ve školce, pokud má tyto projevy:

• Běžná školková rýma = čirá, vodnatá „nudle u nosu“, bez teploty, bez únavy. Může trvat týdny i měsíce, zvláště v zimě, a nemusí z toho být nic horšího.
  • Kašel nemusí být na překážku. Pokud má dítě čirou rýmu a v noci (po ulehnutí), nebo k ránu párkrát zakašle, jde v podstatě je o to, že musí vykašlat hleny, které mu natekly do krku. Přes den nejspíše nekašle vůbec, nebo krátce při ulehnutí, nebo při zadýchání při námaze. Za „běžný kašel“ se považuje až 10 zakašlání za den.

Kdy je nutno opravdu zvážit přítomnost dítěte v kolektivu?

• Dítě s horečkou. Dítě se zvýšenou teplotou už bojuje s infekcí, je unavené a potřebuje chorobu vyležet.
  • Jakmile se k „běžné školkové rýmě“ přidá viditelná únava, nebo dokonce vzestup teploty i jen na 37,1°C.
  • Trvale žluté, či zelené zbarvení a zhoustnutí nosního sekretu ukazuje na druhotnou bakteriální infekci, která už do školky nepatří. Navíc u ní stoupá riziko, že se zkomplikuje zánětem středního ucha nebo že sestoupí na průdušky a dítě bude trápit krom rýmy i kašel.
  • Pokud dítě kašle i přes den. Suchý, dráždivý kašel bývá při virózách. Kašel je pro dítě hodně namáhavý sám o sobě a tyto děti jsou pro okolí nakažlivé. Častý denní vlhký kašel, často doprovázený teplotou, může být známkou zánětu průdušnice nebo průdušek.
  • Průjmová onemocnění do úpravy stolice (vymizení průjmů).
  • Zvracení.
  • Kožní či jiné „povrchové nakažlivé nemoci – především vši, zánět spojivek, svrab…

Při těchto projevech je vhodné navštívit lékaře, a ten může rozhodnout, zda dítě může docházet do mateřské školy – s ohledem na jeho zdravotní stav i na možnost nákazy druhých dětí.

Děkujeme všem rodičům za pochopení a vzájemnou ohleduplnost!
Ředitelka školy.

klicek@msklicek.cz