• Slideshow1.jpg
  • Slideshow4.jpg
  • Slideshow5.jpg

nohy

Všimli jste, že prvňáčkové jsou snadno unavitelnější, brzy ztrácí pozornost a osvojování si psacího písma je náročnější? Zaznamenali jste čím dál více šířený trend obuvi s co nejslabší podrážkou? Proč se to v dnešní době tolik propaguje? Čeho dětem více dopřát?

Zkusme se podívat na naše děti od základu. Umí chodit? Jistěže ano. Ale chodí správně? Ano, dokáží se přesunout z místa na místo, chůze je bez pádů apod. Jenže kdybychom se na tu chůzi podívali trochu vytříbenějším okem, zjistili bychom, že to „umí“ nemusí být tak zcela úplně pravdivé.

Ve středu 4. 10. proběhl seminář pro všechny pedagogy MŠ, kde se probírala ona problematika zdravého pohybu, chůze aj. Lektorkou tohoto semináře byla diplomovaná zdravotní sestra, učitelka a fyzioterapeutka Mgr. Petra Nyklová, DiS. Představila nám obecné problémy pohybového aparátu dnešních dětí (nesprávná chůze, sezení, dýchání) a jak mají tyto „zanedbatelné“ odchylky vliv na pohybový komfort, úspěch ve škole i zdravotní problémy od dětství až ke stáří. Jako prevenci nám nastínila několik základních důležitých faktů, tj. dobře a kvalitně se naučit základ všech prapůvodů pohybů - 1. dýchat, 2. sedět, 3. stát, 4. chodit.

Vytvoření si správných pohybových návyků má obrovský vliv na celkový osobní úspěch. Naučíme-li se kvalitně dýchat, sedět, stát a chodit, předejdeme bolestem těla při sezení v lavici a lépe se nám bude psát. Tím, že se dítě nebude muset (ať vědomě či podvědomě) soustředit na ulevení si od bolesti svalů a kloubů, nebude přicházet hned únava a pozornost bude soustředěnější.

Celý seminář byl velmi přínosný nejen z hlediska teorie ale i praxe. Lektorka představila několik praktických cviků, které nám pomohou uchopit ony čtyři základy pohybu a popsala nám, jak a v čem jsou důležité. Zvládneme-li postavit dobrý a pevný základ, lze postavit dobrý a pevný pohybový aparát a tím předcházet ve stáří přibývajícím neduhům.

Pro další zájem je zde odkaz https://www.zdravestistko.cz/

Mgr. Hanna Görnerová