Z Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko "Cíl 3" jsme získali dotaci na projekt "VANDRUJEME KRAJEM - SPOLU SI I HRAJEM" ve výši necelých 15 milionů korun. Celá dotace se opírala o dlouholetou spolupráci MŠ "Klíček" Nový Bor (pracoviště Svojsíkova ul.) a Kindertagesstätte "Lauschezwerge" ve Waltersdorfu. Dotace byla přidělena pod reg.číslem 100096167 na období červen 2012 - prosinec 2014, a poté prodloužena do dubna 2015.
Projektoví partneři:
- Město Nový Bor – vedoucí partner
- Mateřská škola „Klíček“ Nový Bor
- Obec Groβschönau
- Mateřská škola „Lužičtí skřítkové“ ve Waltersdorfu
Hlavní cíl projektu: navázání trvalého přátelství českých a saských dětí, rodičů a pedagogů
Dílčí cíle:
- Rekonstrukcemi obou škol byly vytvořeny podmínky pro plánované aktivity a dlouhodobou spolupráci
- v MŠ Klíček se nástavbou 3.nadzemního podlaží vytvořilo zázemí pro dvojjazyčnou třídu a nové prostory pro setkávání dětí, rodičů a pedagogů
- v Kita Lauschezwerge se úpravou půdních prostor získalo zázemí pro vzdělávání dětí a plánovaná setkávání dětí, pedagogů a rodičů
-
Ve výchově a vzdělávání projekt pomohl:
- Navázat a pokračovat v další spolupráci mezi dětmi, rodiči a pedagogy obou škol
- Vytvořit u dětí povědomí o příhraniční oblasti, odlišnosti kultury, tradic a jazyka jiného národa
- Posílit budoucí dobré přeshraniční vztahy mezi českým a německým národem
- Získat pozitivní vnímání a vztah k jazykovým dovednostem a překonávání jazykových barier
AKTIVITY PROJEKTU:
- Společný pedagog – střídavě po týdnu pracovala učitelka v české nebo německé školce, kde mluvila pouze jazykem sousedů. Děti se tak přirozenou cestou – tzv. imerzní metodou – seznamovaly s cizím jazykem, naučily se rozumět pokynům a dle svých schopností komunikovaly.
- Setkávání dětí – 1-2x měsíčně se děti setkávaly na workshopech, kde si formou her procvičovaly daná témata, společně si hrály a tvořily. Program setkání připravovala hostitelská škola. Děti se setkaly celkem na 15 workshopech.
- Výlety dětí – měly za cíl nejen poznání krásy, kultury a tradice společného regionu, ale i skrze prožitky navodit u dětí pozitivní vztah k učení. Uspořádáno bylo 18 společných výletů an zajímavá místa v obou zemích.
- Třídenní setkání – bylo odměnou za celoroční práci. Děti zde prožily mnoho dobrodružství, prohloubily si komunikaci a přátelství. Setkání proběhla v Bertsdorfu, ve Sloupu v Čechách a Eurohofu Heinewalde.
- Setkání rodičů a pedagogů – rodiče měli možnost na začátku každého školního roku poznat prostředí partnerské školy, seznámit se s pedagogy a vzděláváním u „sousedů“ a plánem činností.
- Společné zážitkové dny rodičů a dětí – bohatý program pro rodiče a děti z obou zemí, kde se mohly rodiny vzájemně poznat a prožít společně zajímavý den. Připravili jsme "Putování za pohádkou" ve Sloupu v Čechách, "Cestu za loupežnickým pokladem" ve Waltersdorfu a celodenní "Vánoční tvoření" v Novém Boru.
-
Jazykový kurz pro pedagogy - pro zlepšení komunikace byly na obou školách pořádány jazykové kurzy s výukou jazyka „sousedů“
- Víkendové setkání pedagogů – zde měly učitelky možnost poznat systém vzdělávání v sousední zemi, hodnotit a plánovat spolupráci, ale zbýval čas i na poznání krás okolní přírody. Proběhla 3 víkendová setkání v Jetřichovicích, Hörnitz a Harrachově.
Tyto aktivity jen na české straně byly zafinancovány přibližně 1,5 milionem korun.