4 projekty schválené a realizované v roce 2014 - DĚTSKÁ ZAHRADA V PŘÍRODNÍM STYLU, mateřská škola Klíček (Pohádka, Srdíčko a Kytička) byly spolufinancovány Evropskou unií - Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí, ve výši necelých 6 mil. korun.

V dnešním přetechnizovaném světě by měly být naše zahrady návratem zpět k přírodě, kde je možné pozorovat, zkoumat a objevovat ekosystém, všímat si souvislostí a změn v přírodě, experimentovat a hrát si s přírodními materiály, chápat důležitost ochrany životního prostředí.
Nerovný terén zahrad spolu s přírodními „překážkami“ pomůže dětem více rozvíjet hrubou motoriku, orientovat se v prostoru, překonávat překážky, umět se rozhodnout, co zvládnu či nezvládnu sám a mnoho dalších kompetencí důležitých pro zdravý vývoj dítěte.

Přestože je každá zahrada je úplně jiná, jsou budovány ve stejném duchu podle návrhů p.Jakuba Wünsche . Všechny jsou krásné a přinesou do života mateřinek příjemné prožitky, oživení a nové náměty pro hry i činnosti dětí.

Dětská zahrada v přírodním stylu, mateřská škola Pohádka
Dominantou a nejoblíbenějším prvkem této zahrady je tzv. "zahradohoří" s roklinou a cestičkami mezi kameny, klečemi a kvetoucími vřesy, které kopíruje malebnou krajinu kolem Nového Boru.
Kolem budovy školky se klikatí cesta pro tříkolky a koloběžky, doplněná několika "zastaveníčky" s mozaikami zvířátek a kruhovým objezdem s bylinkovou zahrádkou.
Zahradu doplňuje řada dalších zajímavých prvků - zahradní divadlo, pracovní a hudební koutek, pískoviště s klacíkovištěm, šiškovištěm a kůrovištěm, vrbový tunel ve tvaru plazícího se hada, kruhová lavička pod jasanem....

Celkové uznatelné náklady na úpravu zahrady činily 2 006 259,-Kč. Z fondu Evropské unie 1 705 320,-Kč (85%), příspěvek státního rozpočtu 100 313,-Kč (5%) a z rozpočtu města Nový Bor 200 626,-Kč (10%).

Dětská zahrada v přírodním stylu - mateřská škola Klíček
Úprava této zahrady byla provedena pouze z 1/3 - v její spodní části. Původní betonové dlaždice byly vyměněny za kopec plážového písku s brouzdalištěm a dřevěnou spirálu se zabudovaným mlhovištěm a kamínky pro chůzi bosky, dřevěné chodníčky v rákosišti, nové pískoviště a dřevěné pódium s lavičkou.
Zahradu doplňuje vyvýšený záhon pro pěstování rostlin, vstupní cesta ze štípaného kamene lemující skalku a pro zútulnění prostředí výsadba mnoha nových keřů, travin i vzrostlých stromů.

Celkové uznatelné náklady na úpravu zahrady činily 1 059 315,-Kč. Z fondu Evropské unie 900 418,-Kč (85%), příspěvek státního rozpočtu 52 966,-Kč (5%) a z rozpočtu města Nový Bor 105 931,-Kč (10%).

Dětská zahrada v přírodním stylu - mateřská škola Srdíčko
Téměř celou zahradu mohou projet děti po klikaté cestě pro koloběžky a tříkolky. Cesta lemuje i 2 nová pískoviště a hmatový hodníček. Původní rovný terén byl obohacen o kopec sloužící především k zimním radovánkám.
U budovy školky bylo upraveno prostředí pro pěstování bylinek a zákoutí pro vlhkomilné aktivity (tzv."blátoviště").
Zahradu doplňují bambusové konstrukce pro maliny, ostružiny i loubinec, hmyzí domeček a zahradní dětský cihlový sporák, který slouží ke hrám v pískovcovém hradu.

Celkové uznatelné náklady na úpravu zahrady činily 1 411 463,-Kč. Z fondu Evropské unie 1 199 744,-Kč (85%), příspěvek státního rozpočtu 70 573,-Kč (5%) a z rozpočtu města Nový Bor 141 146,-Kč (10%).

Dětská zahrada v přírodním stylu - mateřská škola Kytička
Díky projektu bylo možné zpřístupnit a upravit dětem z nově rekonstruované školky i další část venkovních prostor areálu v Kalinově ulici. Upraveny jsou vstupy na zahradu, urovnány terény. Pro pěstování rostlin byly vybudovány vyvýšené záhony, skleník i bylinková spirála.
Terén byl obohacen o kopec s tunelem, houštinami a přírodními pískovišti. V koutě zahrady je vybudován přírodní amfiteátr pod starým bukem. Přemístěno bylo i pískoviště a vysazeny nové ovocné stromy.

Celkové uznatelné náklady na úpravu zahrady činily 791 024,-Kč. Z fondu Evropské unie 672 371,-Kč (85%), příspěvek státního rozpočtu 39 551,-Kč (5%) a z rozpočtu města Nový Bor 79 102,-Kč (10%).