První společné setkání proběhlo v úterý 7. února v Novém Boru. Již od pondělí jsme se těšili na příjezd německých kamarádů. Přemýšleli jsme, zda přijede více kluků či holčiček nebo jestli přijede více předškoláků či maláčků. Ovšem, jaké bylo naše příjemné překvapení, když se ve dveřích třídy objevila samá "mrňátka". Kamarádi byli ze začátku trochu nejistí, ale my jsme se jim snažili se vším pomoci, a tak se prvotní ostych pomalu vytrácel...
Jako dobří hostitelé jsme naši vzácnou návštěvu nejprve pohostili společnou dobrou  svačinkou, a poté jsme se přesunuli do tělocvičny, kde probíhaly tyto činnosti:
  • přivítání společnou úvodní písní "Dobrý den - Guten Tag"
  • vzájemné představování - " Jmenuji se.. - Ich bin.."
  • hry na upevnění jazykových dovedností
Velkým zážitkem pro nás také bylo, když jsme mohli dětskými fotoaparáty  zachytit společné chvilky s kamarády.
Dopoledne uteklo jako voda a nastal čas loučení. Ale ne nadlouho, již za 14 dní se s kamarády znovu uvidíme. Tentokrát ve Waltersdorfu, kde si užijeme společně karneval. Už teď se moc těšíme.

Das erste gemeinsame Treffen war am Dienstag den 7. Februar in Nový Bor.
Schon seit Montag haben wir uns auf das Ankommen unserer deutschen Freunden gefreut. Wir haben nachgedacht, es kommen mehr Jungen oder Mädchen , mehr Vorschulkinder oder Kleinkinder. Es war für uns aber Überraschung, als in der Tür lauter kleine Mäuschen gestanden haben. Kleine Freunde waren am Anfang ein bisschen unsicher, aber wir haben uns bemüht ihnen bei allem zu helfen und das erste Scham ist langsam verschwunden.
Wir als gute Gastgeber haben unseren werten Besuch zuerst mit dem gemeinsamen Essen gastlich aufgenommen und dann sind wir in unseren Sportraum gegangen, wo wir uns zusammen amüsiert haben :
  • herzliches Willkommen mit dem Einleitungssong " Dobrý den - Guten Tag "
  • Das Vorstellen - " Jmenuji se - Ich bin ...."
  • Sprachenspiele
Ein grosses Erlebnis war mit Kindercameras gemeinsame Momente mit Freunden zu erfassen.
Der Vormittag ist wie Wasser gelaufen und die Verabschiedung war da. Aber nicht für immer, schon in 14 Tagen treffen wir uns wieder und zwar in Waltersdorf, wo wir zusammen Fasching - Karneval erleben. Wir freuen uns darauf.