loga czde
Projekt "Kamarádství bez hranic" reg.č. ERN-0998-CZ-19.09.2019


 • 1-2.jpg
 • 1-3.jpg
 • 1-8.jpg
 • 1-12.jpg
 • 1-13.jpg
 • 1-14.jpg
 • 1-27.jpg
 • 1-32.jpg
 • 3.jpg
 • 32.jpg
 • 89.JPG
 • 53509492_426938254732106_1584702701541785600_n.jpg

Nový Bor - Masopust/ Nový Bor - Fasching

Únorové setkání s německými kamarády se mělo nést v duchu karnevalu. Z důvodu velmi špatného počasí se však setkání neuskutečnilo.

I přesto jsme si ale karneval užili. Do školky jsme všichni zavítali v krásných maskách, které jsme si postupně předvedli a představili. 

Po svačince na nás v tělocvičně čekala velká překážková dráha a cvičení s nafukovacími balónky. Naučili jsme se spoustu nových her a užili jsme si mnoho zábavy.

Balónky jsme si na konci dne pomalovali a odnesli domů.
plakát Masopust

Waltersdorf - Hrátky na sněhu/ Waltersdorf - Spiele im Schnee

V tomto roce nám začal nový česko-německý projekt „Kamarádství bez hranic“, který je podpořen Evropskou unií.

Naše první setkání proběhlo ve Waltersdorfu, kde měly proběhnout radovánky ve sněhu. Ale protože nám paní zima letos žádný sníh nenadělila, měli jsme náhradní program.

S kamarády jsme nejdříve posvačili a pak jsme se pustili do vyrábění sněhuláků. Mladší děti si je lepily z kosmetických tampónů, starší děti si sněhuláky tupovaly barvami.

Paní učitelky pro nás měly připravený umělý sníh, ze kterého jsme si mohli vymodelovat sněhuláčky a pohrát si s ním. Byla to zábava a opět jsme si to všichni moc užili.

2022 02 21 13 20 42 winscan to pdf 1 2

Waltersdorf - pohádky v domě/ Waltersdorf - MÄRCHEN  IM  HAUS
Poslední letošní setkání bylo zároveň i posledním setkáním v projektu Společně si hrát a navzájem se učit. Tentokrát jsme se vydali do Německa na setkání nazvané „Pohádky v domě“.

Po příjezdu do Waltersdorfu jsme se společně všichni přivítali a následovala opět výborná svačinka. Děti společně posvačily a začaly se připravovat na činnosti.

Paní učitelky si pro nás připravily pohádku „O perníkové chaloupce“. Na promítačce promítaly obrázky k pohádce a k tomu pohádku vyprávěly německy i česky. Po pohádce si děti vybarvily tematické omalovánky. Nakonec si všichni společně pohráli.

Setkání se nám moc líbilo a velice jsme si ho užili. Poslední setkání v projektu se tedy velmi vydařilo a my děkujeme za spolupráci.

IQPARK Liberec

V rámci česko-německé spolupráce jsme se opět vydali na výlet, tentokrát to bylo do IQ Parku v Liberci.

Ze školky jsme vyrazili společně s dětmi z Jahůdky a Borůvky. Po příjezdu do Liberce na nás už čekali naši němečtí kamarádi. Přivítali jsme se, společně jsme všichni posvačili a pak nás už čekala jenom zábava.

IQ park má ve čtyřech podlažích různé expozice. Děti si mohly vyzkoušet být například doktorem, prodavačem, barmanem, televizním hlasatelem a muzikantem.

Velmi nás zaujal zrcadlový labyrint, rotující válec, vodní svět, obchůdek, bubliny, potápějící se loď.

Výlet jsme završili společným obědem.

Waltersdorf - workshop podzim / Waltersdorf - workshop Herbst

Ani ne po týdnu jsme se opět viděli s našimi německými kamarády. Naše setkání bylo na téma Podzim a konalo se ve Waltersdorfu.

Ze školky jsme vyrazili autobusem v půl osmé ráno. V německé školce nás čekala společná svačinka, která byla opět velmi pestrá a plná dobrot. Pochutnali jsme si na mini hamburgerech, „vajíčkových muchomůrkách“, houskách, ovoci a zelenině.

Po výborné svačince jsme se pustili do tvoření. Vyráběli jsme podzimního skřítka z jablíček a oříšků, ježečka z papírových tácků a sovičku sedící na větývce. Paní učitelky měly dále pro nás na toto téma připravené omalovánky a kdo chtěl, mohl si je vybarvit. Aktivity děti velmi zaujaly, soustředěně pracovaly, bavilo je to. Jenom ti nejmenší potřebovali trošku pomoci.

Když jsme byli hotoví, uložili jsme si svoje výrobky do boxíku, abychom je ukázali našim mladším kamarádům u nás doma ve školce. Naši němečtí kamarádi nás šli vyprovodit k autobusu a stihli jsme si ještě všichni společně pohrát na místním hřišti, kde jsme se pak hezky rozloučili.

Prožili jsme opět pěkný den a těšíme se na setkání příště.

Žitava - výlet do Tierparku/ Zittau - der Ausflug in den Tierpark

Hned na začátku školního roku jsme se v rámci česko-německé spolupráce vydali na výlet do Tierparku v Žitavě. Setkali se zde všichni partneři projektu.

Připravený program byl velmi pestrý a vyvedený. Každá školka měla jiný program, abychom se stihli všichni na všech stanovištích vystřídat.

My jsme si nejprve vyrobili zvířecí masky, poté jsme se šli svézt na oslících a jako poslední nás čekalo krmení prasat. Mezi jednotlivými stanovišti jsme měli prostor projít si celý park.

Společný oběd na závěr byl výborným zakončením celého dne. Výlet se nám moc líbil a budeme se těšit na další setkání.

Nový Bor - Kneipovo kulinářství na zahradě/ Waltersdorf - Kneippsche Kulinark im Garten

V Červnu bylo naplánované poslední setkání s německými kamarády z Waltersdorfu v tomto školním roce. Kvůli nečekaným problémům s dopravou jsme se ale bohužel do Německa nedostali. Paní učitelky z Německa ale byly tak hodné, že nám vše, co pro nás měly připravené, přivezly, abychom si to mohli s dětmi užít. O návštěvu Německa ale nepřijdeme, setkání si užijeme v Září.

Kamarádi s Německa pro nás vyrobili Kneipovu kuchařku, ve které jsme našli recept na bylinkovou pomazánku. Pomazánku jsme si s dětmi společně udělali a zbaštili jsme ji ke svačince. Byla výborná. Dále byly v kuchařce obrázky použitých surovin a obrázek bylinkového skřítka, který si děti vybarvily.

Nakonec nám paní učitelky přivezly i vyklíčené bylinky, které jsme si zasadili u nás na bylinkové zahrádce. Moc nás mrzí, že jsme si aktivity neprožili společně, ale i přesto jsme si to všichni velice užili. A my se budeme těšit na další setkání v příštím školním roce.

Liberec - Výlet do ZOO/ Liberec - Exkursion in den ZOO

V úterý 11. 6. se všechny třídy z naší školky vydaly společně s našimi německými kamarády na výlet do ZOO v Liberci. Maminky nám do batůžků zabalily svačinky, ke školce pro nás přijely autobusy a společně jsme vyrazili na cestu.

V ZOO byla spousta dětí z jiných škol a školek, ale my jsme se i přesto všichni poznali. Každá třída měla totiž jinou barvu čepiček, tudíž jsme se nemohli pomíchat, ani se nikam zatoulat. Po příjezdu do ZOO jsme si snědli svačinky a u toho jsme pozorovali výběh zeber. Po svačince jsme se vydali prozkoumat celou zoologickou zahradu.

Viděli jsme zde spoustu zvířátek, děti však nejvíc zaujali sloni, zebry, žirafy, bílí tygři, tučňáci, opice a lachtani. Měli jsme štěstí, že jsme stihli krmení lachtanů, které se dětem velmi líbilo. Když jsme si prošli celou zahradu a podívali se na všechna zvířátka, zašli jsme si do blízké restaurace na oběd.

Nový Bor - Zakládáme herbář/ Nový Bor - Anlegen des Herbariums

Jelikož je květen, měsíc, kdy všechno krásně kvete, využili jsme toho a společně s kamarády z Waltersdorfu jsme si založili herbáře.

Po příjezdu kamarádů z Německa jsme se společně přivítali a nasvačili. Po svačince jsme kamarádům ukázali rostliny, které jsme pro ně celý týden na loukách sbírali a lisovali. Společně jsme si květiny pojmenovali česky i německy.

Děti si pak vybarvily obrázek heřmánkové víly, který si nalepily na desky svého herbáře. Kolem víly si pak nalepily barevné kytičky z papíru. Do herbáře jsme si společně založili sedmikrásku, jetel luční, kakost malý a rozrazil rezekvítek.

Po založení herbáře jsme se společně podívali na pohádku „Krtek a medicína“ a ochutnali jsme výborný heřmánkový čaj, který má léčebné účinky.

Němečtí kamarádi si herbář odvezli do své školky, kde budou stejně jako my pokračovat v zakládání různých květin.

Jablonné v Podještědí - Výlet do Mokřad/ Jablonné v Podještědí - Ausflug in den Sumpf

20. května za námi opět přijeli kamarádi z německého Waltersdorfu. Vyzvedli nás autobusem u naší školky a společně jsme se vydali do Mokřad v Jablonném v Podještědí.

Při příjezdu na místo nás přivítala skupinka pracovníků mokřad, která nás celým areálem provázela. Děti se přezuly do holin, protože v mokřadech je mokro a všude okolo jsou bažiny a vydali jsme se na cestu. Cestou jsme zdolávali různé překážky a dozvěděli jsme se spoustu informací o životě v mokřadech. Pozorovali jsme vodní ptactvo, které v mokřadech žije, a poslouchali jsme zvuky ostatních živočichů, kteří se zde vyskytují.

Cesta nás zavedla ke zdejší tůňce s pláží, kde byly připravené různé nástroje. Děti pomocí síťky lovily vodní živočichy, které přemístily do bílé nádoby, ve které je pozorovali. Děti měly možnost živočichy pozorovat i pod lupou. Zaměstnanci mokřad nám všechny vylovené druhy pojmenovali.

Přesto, že nám počasí příliš nepřálo, výlet jsme si všichni moc užili.

 

Zřizovatel

O nás

Právní forma :
příspěvková organizace od 1.1.2003
IČO: 72 744 049
Identifikátor: 600 074 056

Kontaktujte nás

MŠ Klíček

Svojsíkova 754

473 01 Nový Bor
tel.: 487 726 647
777 466 914
e-mail: reditelka@msklicek.cz