Jablonné v Podještědí - Výlet do Mokřad/ Jablonné v Podještědí - Ausflug in den Sumpf

20. května za námi opět přijeli kamarádi z německého Waltersdorfu. Vyzvedli nás autobusem u naší školky a společně jsme se vydali do Mokřad v Jablonném v Podještědí.

Při příjezdu na místo nás přivítala skupinka pracovníků mokřad, která nás celým areálem provázela. Děti se přezuly do holin, protože v mokřadech je mokro a všude okolo jsou bažiny a vydali jsme se na cestu. Cestou jsme zdolávali různé překážky a dozvěděli jsme se spoustu informací o životě v mokřadech. Pozorovali jsme vodní ptactvo, které v mokřadech žije, a poslouchali jsme zvuky ostatních živočichů, kteří se zde vyskytují.

Cesta nás zavedla ke zdejší tůňce s pláží, kde byly připravené různé nástroje. Děti pomocí síťky lovily vodní živočichy, které přemístily do bílé nádoby, ve které je pozorovali. Děti měly možnost živočichy pozorovat i pod lupou. Zaměstnanci mokřad nám všechny vylovené druhy pojmenovali.

Přesto, že nám počasí příliš nepřálo, výlet jsme si všichni moc užili.

Am 20. Mai sind zu uns die Freunde aus deutschen Waltersdorf gekommen. Sie haben uns mit dem Bus beim Kindergarten abgeholt und zusammen haben wir uns auf dem Weg in den Sumpf in Jablonné v Podještědí gemacht.

Bei der Ankunft hat uns eine Gruppe von Mittarbeiter des Sumpfes begrüßt, die uns durch das ganze Areal führte. Die Kinder haben ihre Gummistiefel angezogen, weil es in den Sümpfen nass ist und überall ist Morast und wir konnten uns auf dem Weg machen.

Auf dem Weg haben wir viele Hindernisse überwunden und viele neue Informationen über dem Leben in den Sümpfen erfuhren. Wir haben die Wasservögel, die in den Sümpfen leben,  beobachtet und wir haben die Geräusche der anderen Lebenswesen gehört.

Der Weg führte uns zu dem hiesigen Tümpel mit Strand, wo verschiedene Instrumente vorbereitet waren. Die Kinder fingen mit Hilfe von Netzten Wasserlebenswesen, welche sie in einen weißen Behälter legten, in den sie sie beobachteten. Die Beschäftigten des Sumpfens haben uns die richtigen Namen der Lebenswesen genannt.

Obwohl das Wetter nicht mitgespielt hat, haben wir alle den Ausflug genossen.

Výlet do Mokřad