V pátek 19. května se všechny partnerské mateřské školy, které jsou zapojeny do projektu "Společně si hrát a navzájem se učit" setkaly v Ekocentru Brniště. Společně se zde tak sešly děti z MŠ Klíček Nový Bor, MŠ Čtyřlístek Varnsdorf a MŠ Dolní Podluží a také kamarádi z Německa z MŠ Waltersdorf, MŠ Großschönau a MŠ Neugersdorf.

Po přivítání a zahájení celé akce jsme se nejprve rozdělili do větších tří skupin, kterou vždy tvořily děti jak česky mluvící, tak i německy mluvící. Každá skupinka pak u sebe měla alespoň jednoho překladatele. Počasí nám přálo a tak nám už nic nebránilo začít poznávat místní okolí.

Všechny tři skupinky se vystřídaly na těchto činnostech:

• návštěva vedlejší obce Velký Grunov - zde jsme si prohlédli místní kravín, seznámili jsme se s životem kraviček, nakrmili jsme telátka a dokonce se nám poštěstilo shlédnout porod telátka
  • uvnitř budovy Ekocentra - děti si vyrobily masku kravičky a poté se dozvěděly, z čeho všeho se vyrábí taková palačinka, kterou si následovně usmažily, potřely marmeládou a snědly
  • zahrada areálu - zde pro nás byli připravené tři stanoviště, kde se děti hravou formou dozvěděly, co všechno musí umět a vědět moderní zemědělec, aby dokázal pěstovat obilí a starat se o zvířata a také odkud pocházejí potraviny
Společný den se zakončil obědem a sladkou tečkou na závěr v podobě perníčku. Poté jsme se vydali s příjemnými zážitky zpět do svých školek.

Am Freitag den 19.Mai haben sich alle Partner- Kitas ,die in dem Projekt „ GEMEINSAM SPIELEN UND VONEINANDER LERNEN „ beteiligt sind, im Öko-Zentrum getroffen.  Hier haben sich also Kinder aus Kitas MŠ Klíček Nový Bor, MŠ Čtyřlístek Warnsdorf und MŠ Dolní Podluží, und natürlich auch unsere Freunde aus Deutschland aus Kitas in Waltersdorf, in GROSSSCHÖNAU und in Neugersdorf zusammengetroffen.

Nach der Begrüssung und Eröffnung der ganzen Aktion haben wir uns zuerst in drei grössere Gruppen geteilt, wo in jeder Tschechisch sprächige und auch Deutsch sprächige Kinder waren. Jede Gruppe hatte natürlich mindestens einen Dolmetscher dabei . Das Wetter war herlich und wir haben uns "auf die Arbeit gemacht" und haben bei diesen Tätigkeiten die Umgebung erforscht :

-    Besuch des nebenliegenden Dorfes Velký Grunov - hier haben wir einen örtlichen Kuhstall besichtigt, wir haben das Kuh-Leben kennengelernt, die Kälber gefüttert und  uns schliesslich auch das Geburt  angeschaut

-   innen im Öko-Zentrum - Kinder haben sich eine Kuh- Maske gebastelt und dann haben sie erfahren, wovon Pfannkuchen zubereitet sind, die wir danach gebraten, mit Marmelade aufgestrichen und gegessen haben.

-    der Garten im Areal - hier haben auf  uns drei Standorte gewartet, wo die Kinder durch spielerische Form erfahren haben, was alles moderner Landwirt wissen und können muss, um Getreide anbauen und Vieh pflegen zu können, und auch woher die Nahrungsmittel kommen

Der gemeinsame Tag wurde mit dem Mittagessen und einem süssen Punkt -Lebkuchen beendet. Dann haben wir uns verabschieden und mit tollen Erlebnissen in die Kitas zurückgekehrt.

1 3
1 4
1 5
1 6