Začátek docházky do školky je pro děti a jejich rodiče velkou změnou v dosavadním životě. Tato změna s sebou přináší spoustu věcí, pocitů a zážitků, se kterými se musí malé dítě vyrovnat:
- vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami
- vstup mezi cizí děti a dospělé
- přizpůsobení se dosud nezvyklému režimu a požadavkům
- komunikace s "novou autoritou" - paní učitelkou
- odloučení od rodičů.

Jak dítěti pomoci?

Nechávejte dítě občas bez Vaší přítomnosti,
aby si zvykalo na jiné dospělé, své vrstevníky a umělo se odpoutat od rodiny.

Veďte dítě k samostatnosti.
Zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kahoty nebo dojít na záchod.

Buďte dítěti oporou a poskytněte mu pocit bezpečí.
Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte.
S dítětem nejprve můžete zůstat ve školce, ale zbytečně tuto dobu neprodlužujte, stačí první den. Pak volte kratší samostatný pobyt dítěte ve třídě. Třeba jen půl hodinu a čas postupně prodlužujte.
V žádném případě nemůže být dítě ve školce od začátku celý den!

Přibalte mu plyšového mazlíčka.
Dovolte dítěti, aby si vzalo do školky svého oblíbeného (malého) plyšáčka, ke kterému mají citové pouto, a často jim výrazně pomáhá urychlit adaptaci na nové prostředí. Jiné osobní potřeby (hrneček, náhradní oblečení, pyžamko, tepláky z domova apod.) si děti nosí do MŠ po domluvě rodičů s učitelkami.

Používejte stejné rituály.
Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po spaní, ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.

Rozlučte se krátce.
Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Loučení dlouze neprotahujte, někdy totiž představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte. Neodcházejte ve vzteku po hádce s dítětem. Komunikujte s učitelkou, důvěřujte jejím zkušenostem.

Buďte citliví a trpěliví.
Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.

Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte.
Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má povinnosti - Vy práci, Vaše dítě školku.

Komunikujte s učitelkou.
Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, Vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.

Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte a pozitivně ho motivujte.
Neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo apod.

Buďte důslední.

Co byste nikdy neměli dělat:

* Vyhněte se výhrůžkám typu :
   "Počkej, ve školce ti ukážou"
   "Když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne!"
   Za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte. Pokud má
   dítě do školky chodit rádo, musí k ní mít kladný vztah.

* Nepřiznávejte, že je Vám také smutno a že se Vám stýská.
   Když zvládnete své emoce Vy, dítě je zvládne také. Rodič musí být dítěti    oporou.

* Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu o    tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.

* Nestůjte za plotem školní zahrady, kde by Vás dítě mohlo vidět.

* Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

Co má umět dítě před vstupem do MŠ :

* reagovat na oslovení a pokyn učitelky, znát své jméno

* být schopno odpoutat se od nejužší rodiny, spolupracovat s učitelkou a    ostatními dětmi, respektovat je

* dodržovat hygienické návyky /nepomočovat se, používat WC, umít si ruce/

* umět se vysmrkat /používat kapesník/

* základy stolování /samostatně jíst lžící, pít ze skleničky/

* zvládat alespoň částečnou sebeobsluhu v oblékání a obouvání - čím více tím lépe

* nepoužívat dudlík, kojeneckou láhev, pleny, kočárek