Klek Svojskova3 MŠ Klíček
pohadka pulz

  • 10.jpg
  • 12.jpg
  • 13.jpg
  • 14.jpg
  • 15.jpg
  • 16.jpg
  • 17.jpg
  • 18.jpg
  • 19.jpg

Borůvky

Hrajeme si, nezlobíme,
na to není čas,
každého to naučíme,
přijďte mezi nás.

     

Jaro je tu v plné kráse a počasí hraje aprílem. S Rákosníčkem jsme se proto rozhodli vyhlížet to správné zahradnické počasí pro sázení semínek a sazeniček. Bedlivě jsme sledovali předpověď počasí ve zprávách pro děti a kontrolovali, zda takové je i venku. Rákosníček zas vyrobil stroj na počasí, ale ten se mu trochu porouchal a tak květinám, které měly moc vody, slunce a tmu se vůbec nedařilo. Nakonec se nám povedlo najít počasí akorát a pilně jsme na zahrádce pracovali. Nejprve jsme si připravili záhony - vypleli je, poté jsme šli květiny nakoupit a nakonec jsme je pracně zasadili do hlíny. Držte nám palce, aby nám květinky rostly a my si tak mohli pochutnat na salátu, kedlubně, mrkvi, ředkvičkách, jahodách, hrášku a fazolích. A některá jídla, abychom si dochutili, rozmarýnem, bobkovým listem, kontryhelem a dalšími bylinkami…

Děti pomáhaly Racochejlovi hledat barvy a míchat je do duhy. Racochejl nám na oplátku řekl, jak ta duha vzniká a co se stane, když se po ní budete klouzat… Nakonec jsme si zahráli na duhové skřítky a udělali si spoustu duhy ve třídě.

V měsíci březnu jsme se seznámili se skřítkem Racochejlem. Vzal nás do své kloboukové chaloupky a děti mu za pěkné přivítání pomohly vyrobit postel. Bohužel postýlka se líbila i dešťovému mraku, který nás zavedl do tématu počasí. Hráli jsme pohybovou hru „Na vítr a mrak“, rozfoukávali dešťovou kapku nebo třídili počasí podle velikosti i druhu obrázku. Míče se proměnily v dešťové kapky, kterými jsme si kutáleli a házeli na basketbalový koš. Malá dešťová kapka (kulička) se zakutálela i na balanční plochu, kde ji děti proháněly v labyrintu. Přání dětí o slunečném počasí se vyplnilo, a tak s Racochejlem začínáme vítat jaro.

Adventní čas je v plném proudu a ani my se nevyhneme vánočním přípravám. Stříháme, lepíme, kreslíme, ladíme, zpíváme, posloucháme vánoční příběhy a hlavně chystáme vánoční stromeček pro pravou školkovou vánoční atmosféru. Už jen pár chvil a pod stromečkem nás bude čekat překvapení v podobě úsměvů na dětských tvářích.

Napadl první sníh a my si řádně užíváme zimních radovánek. Stavíme sněhuláka, děláme andílky a stopy ve sněhu, koulíme koule i koulujeme se. Poznáváme vlastnosti sněhu a pozorujeme krásu zasněžené krajiny.

Podzim se vybarvuje do krásy a my tak trávíme všechen možný čas venku. Protože potřebujeme spoustu pohybu, abychom zvládli lépe ovládat svůj pohybový aparát, rádi zdoláváme přírodní překážky. K podzimu bezpochyby patří větrné počasí a my jsme nečekali a využili vítr pro pouštění draka. V jednu chvíli byl vysoko, ale vítr změnil směr a padal hned k zemi. Nám to ale nevadilo, i tak nás bavilo pozorovat jeho výšku nad námi, jeho větrné kotouly a změny směru…

Pozorujeme okolní přírodu

V září jsme využili pěkného počasí na dlouhé procházky přírodou. Příroda za slunečného počasí pěkně zářila a my jsme se rozhodli ji prozkoumat a užít si její krásy…

Začátek školního roku jsme prožili s Káťou a Škubánkem. Zahráli jsme si pohádku o tom, jak Škubánek trénoval na psí závody a s Kátinou pomocí je vyhrál. Děti stavěly pro Škubánka běžecké dráhy a domečky, aby si od sportu odpočinul. Často jsme Škubánkovi zpívali psí písničky a doprovázeli je hrou na tělo. Ke konci týdne jsme se věnovali výrobě medailí. Stříhání, kreslení, protahování stuhy a vytvoření uzle bylo zakončeno radostí z pěkného výrobku.

Maková panenka nás v květnu zavedla do luk a polí. V pohádce i na loukách rozkvetlo plno jarních kytiček, a tak nebylo nic snadnějšího, než kvítka natrhat a zalisovat. Později ve školce si děti nasbírané květiny hledaly v atlasech a porovnávaly je se skutečností. Vylisovaná kvítka nám také dělala velkou parádu na obrázcích. Téma kvítí nás provázelo ve všech činnostech. Děti koulely „maková semínka“, sázely květiny podle číslic nebo si zahrály hru „Motýlek na květu“. Někteří si měli cvičit prstíky při zapínání květin na knoflík, nakonec si ale na knoflíkové louce ustlali. Nemalou zábavou bylo bubnování „bouřkové muziky“ nebo kolíbání se v makových květech. Ti, kteří toužili po pampeliškovém věnečku, se jej snažili uvít. Radost ze žluté korunky byla veliká!

Pomalu se blížil poslední duben, s ním oslava čarodějnic a my se tak pomalu chystali na čarodějný pátek. Jako správná čarodějnice jsme si vytvořili špičatý klobouk a koště. Také jsme připravovali lektvar, který měl plno záhadných přísad a který pak řádně bublal a pěnil. A jako správné malé čarodějnice jsme lektvar použili k dobrému a vyčarovali z něj pomocí kouzelného klobouku spoustu dobrot. Nakonec jsme absolvovali čarodějnou zkoušku, z níž jsme si odnesli spoustu zajímavých poznatků a hlavně řádné čarodějné ocenění.

Králíci nás zavedli do království zimních sportů. Hráli jsme si na bobisty, lyžaře a zkoušeli jsme curling. Děti se také pokoušely udržet rovnováhu při „sáňkování“ ve třídě. Nejvíce legrace jsme si ale užili na sněhu!

Letošní leden nám nadělil spoustu sněhu, a tak si jej děti plně užívají. Jezdí na lopatách, tvoří svými otisky anděly do sněhu nebo pomáhají Bobovi a Bobkovi stavět sněhový hrad. My jsme s králíky stavěli hrad nejen ze sněhu, ale i z kostek. Zahráli jsme si koulovačku a poznávali vlastnosti ledu. Copak si pro nás králíci z klobouku připraví příště?

VÁNOČNÍ ČAS

Prosinec přinesl nejen zimní počasí, ale i vánoční atmosféru. S dětmi jsme si užili Mikuláškou nadílku, zdobili jsme třídu a tvořili adventní kalendář, ozdobili vánoční stromeček a kreslili do sněhu obrázky. Vše jsme zakončili vánoční hostinou s nadílkou od Ježíška a procházkou Andělskou cestou od DMM.

Všem děkujeme za spolupráci a přejeme klidné a pohodové Vánoce. ☺

 

Zřizovatel

O nás

Právní forma :
příspěvková organizace od 1.1.2003
IČO: 72 744 049
Identifikátor: 600 074 056

Kontaktujte nás

MŠ Klíček

Svojsíkova 754

473 01 Nový Bor
tel.: 487 726 647
777 466 914
e-mail: reditelka@msklicek.cz