Klek Svojskova3 MŠ Klíček
pohadka pulz

Houbičky

Houbička je heterogenní třída, kterou navštěvují děti od 3 až do 7 let.

Ve třídě máme spoustu hraček, které děti nejen baví, ale také je něco naučí. Máme zde dost prostoru na každodenní cvičení. K dispozici máme klavír, který využíváme každý den.

Třída je velmi světlá a plná pozitivních barev.

Ve třídě s dětmi pracují paní učitelky:

Lenka Kovalevová
Alžběta Houžvičková

První týden v květnu jsme se ve školce seznámili s pohádkou O cvrčkovi. Cely týden jsme si o něm povídali. Cvrček nám také představil svoji kamarádku berušku, včelku, vosu a kamarády mravence, pavoučka, čmeláky a spoustu dalších. Děti si společně namalovaly berušky a byly hmyz pozorovat i v lese.
Na návštěvě u nás byly také studentky ze střední pedagogické školy, kterým moc děkujeme za krásně strávený týden.

V Houbičce se děti už nemohou dočkat Velikonoc, a tak jsme se začali na Velikonoce řádně připravovat.
Povídali jsem si o tradicích, které jsou typické pro tento svátek. Vytvořili jsme krásná přáníčka a barvili jsme vajíčka.
Ve středu 6.4. nás do školky přišli navštívit učitelé ze ZUŠ a udělali nám workshopy plné tance, zpěvu, malování a her.
Také jsme se tento týden seznámili s Rákosníčkem a dokonce jsme si ho zkusili i namalovat a vybarvit. Ve čtvrtek jsme zasadili do květináčů jarní osení a už se moc těšíme, až vyroste.

Tento týden jsme konečně přivítali jaro.

Na začátku týdne jsem si povídali o změnách v přírodě a o tom, co se na jaře děje.
Prohlédli jsme si obrázky květin a následně jsme se naučili, jak se kytičky jmenují.
V úterý jsme začali tvořit, tiskali jsme houbičkou na šablonky jarních květin. Naučili jsme se novou jarní písničku a básničku a celý týden jsme také cvičili a sportovali.

Tento týden jsme se zaměřili na procvičení barev, matematických představ a orientaci v denním režimu.

V pondělí jsme si společně zahráli hru “Co Alenka dělá”, během této hry jsme si procvičili dějovou posloupnost, která je velmi důležitá pro orientaci v čase. Dále jsme si hráli s barevnými kamínky a zkoušeli jsme poznávat jejich barvy.

Tento týden jsme pomáhali Racochejlovi, protože zapomněl, jak se počítá a jaké máme kolem nás barvičky. Zapomněl také, kdo je velký a kdo malý, co je dlouhé a co krátké, a tak mu děti z Houbičky se vším pomohly.
Společně jsme si procvičili barvy, čísla, ale také protiklady.
Nakonec jsme Racochejla i s tmou  nakreslili.

Poslední týden v únoru se v naší školce konal karneval.
Děti chodily celý týden v maskách a plnily nejrůznější úkoly. Ve čtvrtek jsme si udělali veliký bál v tělocvičně, kde jsme tančili, zpívali a užívali si společný čas.
Nakonec také proběhla promenáda v maskách.
Cely týden jsme si moc užili a už se těšíme na další karneval.

Všechny děti v Houbičce se už netrpělivě těší na Vánoce.

Proto si děti zkrátily čekání tvořením vánoční výzdoby do třídy a na nástěnky na chodbách.

Druhý týden v prosinci nás byla navštívit vzácná návštěva. Mikuláš, Anděl a Čertice přišli zkontrolovat, jestli máme v Houbičce nějaké zlobivé děti.

Čertice s sebou z pekla totiž přinesla seznam hříšníků. Nakonec nám všechny děti nechala. Děti musely slíbit, že budou hodné a jako poděkování za balíčky plné dobrot, zazpívaly Mikulášovi písničky a zarecitovaly básničku.

Ve čtvrtek 4.11. jsme si společně v tělocvičně uspořádali strašidelný bál. Na bál byla pozvána i Čarodějnice Hermína, která pro děti připravila kouzelnou stezku plnou úkolů. Nakonec si děti společně zatančily a zahrály několik her.

Celé Září bylo u nás v Houbičce veselo. Nejprve jsme se všichni seznamovali a opakovali jsme si pravidla naší třídy.
8.9. k nám přijelo divadelní Kolobežka s pohádkou.
13.9. se naše děti vydaly s paní učitelkou na fotbalové hřiště, kde proběhlo sportovní dopoledne plné her s míčem. Děti zkoušely hod na cíl, kopání do míče, skákání a jiné pohybové aktivity.
Cely měsíc děti poznávaly okolí školky a chodily na procházky do lesa.

Minulý týden jsme se zaměřili na téma „Všechny děti světa". Cíl byl hlavně o tom, abychom mezi sebou nedělali žádné rozdíly. Ať máme jinou barvu pleti, jiné oči, jinou řeč, jiné oblečení, jiné stravování a tak dále, všichni jsme si rovni a máme se rádi! Povídali jsme si o ESKYMÁCÍCH, o ASII, o AFRICE a o INDIÁNECH. V úterý jsme si užili Den dětí a vyhráli medaile.
Vyrobili jsme si indiánské čelenky, zatančili jsme si okolo ohně, i v afrických sukýnkách, vyrobili jsme si eskymáka a černoušky, namalovali jsme ryby pro eskymáka, také jsme se naučili slovíčko „děkuji" čínsky a zkoušeli jsme jíst čínskými hůlkami. Celý týden jsme si krásně užili!

Minulý týden jsme si udělali barevný! Zaměřili jsme se hlavně na kytičky a barvičky. Každý den jsme se oblékli do jiné barvy a moc nám to slušelo! Ve žlutý den jsme si vyrobili naše společné houbičkové sluníčko a vyrobili jsme si kopretinky. V červený den jsme se zaměřili na vlčí mák a lásku, fialový den jsme si vyrobili kytičku fialku a zvoneček, modrý den jsme si udělali sportovní v tělocvičně. Překonávali jsme překážkovou dráhu a poslední den jsme si udělali zelený a vytvořili si barevné vázičky, kam jsme si poté nalepili barevné kytičky. A jako třešničku na dortu jsme si vyrobili barevné čelenky, kam jsme si přidělali každou splněnou barvičku za tento týden. Celé jsme si to parádně užili a těšíme se, co  nás bude čekat  příště.

Minulý týden jsme se seznámili s pohádkou Maková panenka, která nás tento měsíc bude provázet. Zaměřili jsme se ale hlavně na svou rodinu, protože se nám blížil den matek. Povídali jsme si individuálně o své rodině, koho máme a na kom nám záleží. Naučili jsme se novou pohybovou aktivitu s doprovodem písničky, naučili jsme se básničku o rodině a písničku o mamince. Vyrobili jsme si domeček pro svou rodinu, kam jsme si nakreslili členy své rodiny, a také jsme si vyrobili rámeček jako dáreček pro svou rodinu.

e-mail: reditelka@msklicek.cz