Náměty na domácí aktivity s dětmi na téma „Velikonoce“

Z důvodu uzavření MŠ Klíček Vám paní učitelky poskytují inspiraci na práci s dětmi a jejich rozvoj v jednotlivých oblastech.

Aktivity pro starší děti

Pohybové aktivity:

Házení předmětem do různě velkých otvorů – viz příloha č. 1

Bruslení po papírových podložkách – efektivní pomoc při domácím úklidu J - viz příloha č. 2

Koulení míče pod papírovými mosty různými částmi těla – viz příloha č. 3

Slalom v pozici „trakaře“

Chůze podle provázku – po bytě navážete cestu z provázků (může být i s překážkami), podle které budou děti postupovat se zavázanýma očima

Grafomotorická cvičení:

Zdobíme modelínou – viz příloha č. 4

Hry s přírodním nebo domácím materiálem (kamínky, přírodniny, čočka, hrách, knoflíky, korálky…) – pokládání na papírové vejce, čímž ho ozdobíme

Provlékání bavlnky vejcem – viz příloha č. 5

Nácvik zavazování tkaniček – viz příloha č. 6

Grafomotorické pracovní listy

• viz přílohy č. 7 - 11

Rozvoj jazykových dovedností:

Dechové cvičení – foukání do balónku a jeho přesouvání z kelímku do kelímku – viz příloha č. 12

• Dbát na správnou techniku dýchání – nádech nosem a výdech pusou

Pohádka o velikonočním zajíčkovi

Byl jeden zajíček a ten se těšil celý rok na Velikonoce. A bodejť by ne, když byl velikonoční! Jednou si chtěl namalovat kraslice, ale neměl vajíčka. Jeho kamarádka ovečka mu poradila, ať jde k tetičce slepičce.
Vydal se tedy k ní a ona mu řekla: „ Já ti dám vajíčka, když mi přineseš od sedláka Pepy obilí.“ Doskákal k sedlákovi a prosí o hrstku obilí. „ Dám ti obilí, pokud mi přivedeš zatoulaného psa, aby mi tady pomohl hlídat.“ Přivedl psíka Fíka a sedlák mu dal obilí.
Jím nakrmil slepičku a ta mu dala vajíčka, která se svojí kamarádkou ovečkou namalovali a poté užívali si poklidné velikonoční svátky.

Činnosti k pohádce:

• Rozhovor o pohádce – jaké postavy v pohádce vystupovaly? Jak se jmenoval sedlák? Co chtěl zajíček od slepičky? Co musel přinést slepičce? Co musel přinést sedlákovi? Kdo byla kamarádka zajíčka? Co udělali s vajíčkem?
  • Spoj slepičku s kuřátky – viz příloha č. 13
  • Sestav si kamarádku ovečku – viz příloha č. 14

Matematické představy:

Sestav správně vajíčka – viz přílohy č. 15 a 16

Velikonoční bludiště – viz příloha č. 17

Najdi slepičce vajíčko – viz příloha č. 18

Vybarvi vajíčka podle počtu teček – viz příloha č. 19

Najdi 10 rozdílů – viz příloha č. 20

Výtvarné činnosti:

Výroba velikonočního věnce z papíru – viz příloha č. 21

Zdobení vajíček voskovkami – viz příloha č. 22

Barvení vajíček přírodně – kari, červená řepa, špenát, slupky od cibule, červené zelí, kurkuma

Zdobení květináčků (kelímek od jogurtu nebo másla, malý květináč) – lepení samolepek, malování temperovými barvami…

Sázení osení do ozdobených květináčků

Aktivity pro mladší děti

Pohybové aktivity:

Chůze po barevných cestičkách – viz příloha č. 23

Chůze se zavřenýma očima ve dvojicích

Hry s nafukovacími balónky – pinkání do balónku různými částmi těla, pinkání ve dvojici i s využitím hudby, chůze ve dvojicích s balónkem mezi sebou, tanec ve dvojicích s balónkem mezi sebou

Grafomotorická cvičení:

Výroba velikonočního přáníčka – stříhání proužků z barevných papírů – viz příloha č. 24

Grafomotorické pracovní listy

• Viz přílohy č. 25 a 26

Rozvoj jazykových dovedností:

Dechové cvičení – foukání brčkem do kelímků (závody) – viz příloha č. 27

• Dbát na správnou techniku dýchání – nádech nosem a výdech pusou

O velikonoční kraslici

Za dalekými lesy a vysokými horami se rozprostíralo městečko zvířátek.
Jednoho krásného dne se zvířátka rozhodla, že si pro radost ozdobí vajíčka. Domluvili se, že poprosí slepici o jedno vajíčko.
Šli tedy poprosit slepici o vajíčko a ta jim odpověděla: „Až dostanu pěknou zlatou pšenici!“ Zvířátka tedy běžela na pole pro pšenici, a když se vrátila ke slepici s klasem, slepice řekla: „Ujednáno, přijďte si pro vajíčko zítra ráno!“
Druhý den, když vyšlo slunce a všichni ještě spali, už měla slepice snesené vajíčko, které pak mohla dát zvířátkům.
Zvířátka si vajíčko odnesla a společně si ho ozdobila. Další den na ně ale čekalo překvapení. Z vajíčka se totiž vyklubalo malé žluté kuřátko.

Činnosti k pohádce:

• Rozhovor o pohádce – jaké postavy v pohádce vystupovaly? Co chtěla zvířátka od slepičky? Co chtěla slepička od zvířátek? Co zvířátka udělala s vajíčkem? Co nakonec zvířátka překvapilo?
  • Společné zdobení velikonočních vajíček
  • Jak se líhne kuřátko? – viz příloha č. 28

Matematické představy:

Sestav správně vajíčka – viz příloha č. 29

Co k čemu patří? – viz příloha č. 30

Najdi správný stín – viz příloha č. 31

Sestavování různých útvarů z kostek, stavebnic, víček, do různých obrazců – viz příloha č. 32

Výtvarné činnosti:

Tiskání prstíčků na papírové vajíčko – viz příloha č. 33